Öğrencilerimize mini tavsiyeler

tatil

Günlerinizi planlayın, her istediğinizi yapmaya bolca vaktiniz var.

1. Kitap okumak yeni dünyaları keşfetmek için çıkılacak en güzel yolculuktur.

2. Spor yapın, hem zihniniz hem bedeniniz zinde kalsın.

3. Sağlıklı beslenin, düzenli uyuyun.

4. Eğlenceli vakit geçirip kendinize zaman ayırın.

5. Aileniz ders tekrarı yapmanızı istiyor; peki neden?

  •            Konu tekrarı yapmak : İnsan öğrendiklerinin % 75’ini bir hafta içerisinde, % 66’sını bir gün içerisinde, % 54’ünü de bir saat içerisinde unutur. Unutmayı önlemenin en iyi yolu yapılan tekrarlardır. Özellikle geçmiş konulardan çok fazla hatası çıkan öğrenciler genel tekrara ağırlık vermelidir.

 

  •             Eksik kalan konuları tamamlamak : Konu eksiği fazla olan, konuları sınava kadar yetiştirememe korkusu yaşayan öğrenciler, tatilde önceliği eksik konularını tamamlamaya ayırmalıdır. Çünkü, eksik bilgilerin üzerine yapılan öğrenme verimli sonuçlar vermez, yeni bilgilerin tam ve bilinçli olarak öğrenilmesini engeller.

 

  •           Çalışılmış olunmasına rağmen zayıf hissedilen derslere ya da konulara yoğunlaşmak : Örneğin öğrencinin matematikten çok fazla eksiği varsa, öğrenci tatil döneminde bu derslere daha fazla vakit ayırarak bu zayıflığını gidermelidir.

 

  •            Yeni konular çalışmak : Konu eksikleri olmayan ve çalıştığı konulardan çok az soru kaçıran öğrenciler bu stratejiyi kullanabilirler.

 

Okulumuz Müdürü Çiğdem ÇAVUŞ, Müdür Yardımcımız Muhammed İkbal Önder konu ile ilgili görüşlerini, aile ve öğrencilere tavsiyelerini Kanal 5 ekranlarında Ramazan Avcı’nın sunumu ile ‘Önce Eğitim’ adlı programda paylaştılar.