Yabancı Dil Eğitimi

yabanciÖncelikle İngilizceyi gramere, kurallara odaklanarak değil, içeriğe odaklanarak öğrenmek izlenecek en doğru yoldur. İçerik, anlamlı bilgiye odaklanarak öğrenmektir. Çoğu okul ve öğrenciler dilin mekanik kısmına takılıyorlar; fiil yapılarına, edatlara vs… kurallara takılıyorlar. Oysa ki beynimiz dil öğrenme konusunda harikadır, dil öğrenmeye uygun yaratılmıştır. Yeter ki ne yapacağımızı, nasıl yapacağımızı doğru bir şekilde analiz edebilelim.

Yeni bir dil öğrenirken ilk dikkat etmemiz gereken şey, dili beynimizin alışık olduğu yollardan öğrenmektir. Beynimizi kurallarla sıkmamalıyız, yoksa yavaş öğreniriz. Dili analiz etmeye çalışmak da yavaş öğrenmemizi sağlar. Bu yüzden, İngilizceyi hikayelerle öğrenmek beynimizi sıkmadan, yormadan gerçekleşeceği için daha eğlenceli ve sıkıcı olmayan bir yoldur. Çünkü, beynimiz hikayeleri sever. İngilizce bir metni, cümleyi veya yazıyı okurken, tek tek kelimelere odaklanmak yerine bütüne odaklanın, anlama odaklanın. Bilmediğiniz bir kelime olduğu zaman ona takılı kalmayın, çok kilit kelime olmadığı sürece, bilmediğiniz kelimeyi yutun.

Gramer kurallarına takılmak yerine anlamış olmaya önem vermek çok daha doğru bir yaklaşımdır. Telaffuzumuzu geliştirmek için de İngilizce konuşan insanların tonlama, vurgu, … vs. çok iyi dinlememiz gerekiyor. Tıpkı müzik dinliyormuş gibi. Bu noktada, bir kitap, yazı veya metin okuyacağınız zaman sizin ilginizi çeken, hoşunuza giden, sevdiğiniz içeriği seçmek de İngilizce öğrenmenizi kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek bir ayrıntıdır.